Pri rozhodovaní o registrácii ochrannej známky je dôležité pochopiť rozdiely medzi národnou ochranou známkou (SR) a ochranou známkou EÚ, ktorá poskytuje širšiu ochranu na území celej Európskej únie.
Územná pôsobnosť
Ochranná známka SR poskytuje ochranu len na území Slovenska. To znamená, že právna ochrana sa vzťahuje výlučne na tento trh. Ak chcete svoju ochrannú známku chrániť aj v iných krajinách, musíte podať samostatnú prihlášku v každej z nich.
Na druhej strane ochranná známka EÚ pokrýva všetky členské štáty EÚ na základe jednej prihlášky. Po registrácii máte ochranu v celej EÚ, čím sa zjednodušuje administratívna záťaž a šetrí čas a náklady.
Proces registrácie
Pri registrácii ochrannej známky SR sa podáva prihláška na Úrad priemyselného vlastníctva SR. Tento proces je zameraný výlučne na slovenský trh a podlieha národným predpisom.
V prípade ochranných známok EÚ sa prihláška podáva na Úrad pre duševné vlastníctvo Európskej únie (EUIPO). Tento proces je centralizovaný a umožňuje podanie jednej prihlášky, ktorá poskytuje ochranu vo všetkých členských štátoch Únie.
Náklady
Registrácia národnej ochrannej známky je cenovo výhodnejšia, keďže sa vzťahuje len na Slovensko. Naopak, registrácia ochrannej známky EÚ je drahšia, ale výhodná pre firmy, ktoré plánujú expandovať do viacerých európskych krajín, keďže ušetria na nákladoch spojených s podaním viacerých prihlášok v jednotlivých krajinách.
Rozšírenie ochrany
Pri národnej ochranné známke musíte podať novú prihlášku v každej krajine, v ktorej chcete ochranu. Pre firmy, ktoré expandujú do zahraničia, to môže znamenať dodatočné náklady a administratívne úsilie.
Ochranná známka EÚ umožňuje jednoduché rozšírenie ochrany na všetky členské štáty Únie cez jedinú prihlášku, čo zjednodušuje celý proces.
Obnova
Obnova ochrannej známky SR sa vykonáva každých 10 rokov a vzťahuje sa iba na Slovensko.
Ochranná známka EÚ sa obnovuje rovnako, a to každých 10 rokov.
Pre podniky s ambíciami na globálny trh
Ochranná známka SR je vhodná pre podniky, ktoré sa zameriavajú na slovenský trh. Ak však plánujete expandovať na trhy v EÚ, registrácia ochrannej známky EÚ je efektívnejším riešením. V prípade podnikania v celosvetovom meradle je vhodné zvážiť aj medzinárodnú ochranu ochrannej známky prostredníctvom Madridského systému.
Výber medzi národnou a európskou ochranou závisí od vašich obchodných plánov. Pre firmy, ktoré sa zameriavajú na Slovensko, je národná ochranná známka vhodná a cenovo dostupná. Ak však plánujete pôsobiť na širšom európskom trhu, ochranná známka EÚ vám poskytne širšiu a efektívnejšiu ochranu.